Půjčky pro podnikatele a OSVČ – informace, rady

Pozor - čtěte! Vzhledem k tomu, že články na tomto webu vznikaly v průběhu několika posledních let, může se stát, že některé informace již nejsou aktuální a neodpovídají platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Děkujeme za pochopení.

Půjčky - na co nesmíme zapomenout

Dokument publikován 27.3.2015

Než požádáme o půjčku, nesmíme zapomenout na několik důležitých věcí. Kromě základní otázky, zda je půjčka opravdu tím nejrozumnějším řešením v dané situaci, a zda budeme schopni půjčku včas a řádně splácet, bychom se měli držet například také následujících zásad:

  • Dejte přednost půjčce účelové před neúčelovou. Pokud pořizujete bydlení nebo auto, hledejte se po účelový úvěr - ten bývá levnější a výhhodnější než běžný spotřebitelský úvěr.
  • Zaměřte se při porovnávání půjček na RPSN nabízených půjček. Finanční společnosti se nás snaží nalákat na nízký úrok svých půjček, ale daleko přesnější hodnotou je RPSN - Roční procentní sazba nákladů.
  • Pokud půjčka vyžaduje poplatky předem, běžte raději jinam. Solidní společnosti poplatky předem zpravidla nepožadují.


Náš TIP: Obyvatelé hlavního města Prahy mají mnoho příležitostí, jak a kde požádat o půjčku. Situaci ohledně půjček v Praze se snaží zmapovat tato stránka.


  • Zjistěte si, jak je to u dané půjčky s předčasným splacením. Budete-li chtít půjčku splatit předčasně, můžete být nemile překvapeni, jaké sankce jsou za předčasné splacení účtovány.
  • Vybírejte z nabídky více půjček a neberte hned tu první, se kterou Vás někdo osloví.
  • Když si půjčku vezmete, snažte se ji splatit co nejdříve. Zbavíte se tím závazků a tím i možných rizik, které jsou s půjčkou spojená.
  • Jestliže je u půjčky nutné ručit nemovitostí, důkladně zvažte, zda si můžete dovolit danou nemovitost do zástavy dát. Něco jiného je dávat do zástavy chlalupu po prarodičích a něco jiného vlastní byt.
  • Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete splátky platit, snažte se s věřitelem komunikovat a domluvit se na náhradním splátkovém kalendáři.

Doporučujeme: Víte jak na reklamaci? Reklamovat můžete zboží, na němž vznikla vada, ale nikoli vaším zaviněním či nesprávným použitím, ale ani vzniklé běžným opotřebením. Podle zákona s sebou nepotřebujete mít ani originální obal a dokonce ani účtenku! Můžete zakoupení u tohoto prodejce prokázat například doložením výpisu z účtu. Také trvejte na protokolu v písemné formě.