Půjčky pro podnikatele a OSVČ – informace, rady

Pozor - čtěte! Vzhledem k tomu, že články na tomto webu vznikaly v průběhu několika posledních let, může se stát, že některé informace již nejsou aktuální a neodpovídají platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Děkujeme za pochopení.

Jak se zbavit dluhů

Dokument publikován 3.10.2014

Půjčky a hypotéky dokážou pořádně zatížit rodinný rozpočet. Půjčili jste si vysokou částku nebo máte závazky u několika věřitelů? Pak jste v nelehké situaci, možná nad vámi dokonce visí hrozba exekuce. Jak se dluhů co nejrychleji zbavit?

Mějte přehled

Vytvořte si seznam toho, co komu dlužíte, dlužné částky, měsíční splátky a seřaďte tyto půjčky od té nejurgentnější po tu, která ještě tolik „nehoří“. Snažte se přednostně uhradit ty, u kterých hrozí postih, někoho zase namotivuje splatit nejprve ty půjčky, u kterých zbývá nejméně splátek a ze seznamu si je moct “odškrtnout“.



Příjmy a výdaje

Vytvořte si soupis měsíčních příjmů a výdajů, abyste věděli, kolik peněz můžete využít pro splácení dluhů. Snižte výši výdajů, jak jen to půjde, a snažte se naopak zvýšit své příjmy, třeba příležitostným přivýdělkem nebo prodejem věcí, které už nepotřebujete.

Konsolidace půjček

Máte-li několik půjček, nabízí se možnost jejich konsolidace, tedy sloučení do jedné jediné. Na splátkách můžete totiž měsíčně zaplatit zbytečně více, než je nutné. Po konsolidaci budete myslet pouze na jednu jedinou splátku za měsíc, ta bude navíc nižší, a ještě k tomu ušetříte na poplatcích. Půjčky budete splácet déle, ale nebudete každý měsíc v takové finanční tísni.

Kdy přistoupit k oddlužení

Osobní bankrot neboli oddlužení bývá poslední záchranou pro ty, kteří své dluhy neuhlídali. Znamená závazek na dobu 5 let, že splatíte minimálně 30% svých dluhů, vystačíte si po tuto dobu s životním minimem a zbytek půjde na splátky. Podmínkou je mít závazky minimálně u dvou věřitelů alespoň 30 dní po splatnosti, žádá se na finančním úřadě v místě vašeho bydliště.