Půjčky pro podnikatele a OSVČ – informace, rady

Musíte zrušit zájezd? Jak nepřijít o peníze?

Dokument publikován 22.6.2017

Kdo kupuje dovolenou raději s předstihem, musí počítat s jistým rizikem, že jim nějaká nepředvídaná okolnost zabrání vycestovat. Někdo dá přednost jistotě termínu, destinace a ubytování před narychlo koupeným zájezdem last minute. To je v pořádku, jenže storno poplatky cestovních kanceláří bývají přísné a dost se prodraží.

Vysoké storno poplatky

Měsíc před odletem může být storno poplatek až 50 % z ceny! Čím blíže plánovanému odjezdu zájezd zrušíte, tím více vás to bude stát. Když odstoupíte těsně před odjezdem, většinou 3 dny nebo ještě kratší dobu, nemusíte dostat nic. A tomu může zabránit pojištění storna zájezdu.Počítejte se spoluúčastí

Řada pojišťoven nabízí pojištění storna zájezdu, které spočívá v proplacení části stornopoplatků. Rozhodně za vás nezaplatí vše, spoluúčast se pohybuje okolo 20 %, s blížícím se termínem plánovaného odjezdu se ale navyšuje.

Důvody zrušení dovolené

Dovolenou je potřeba zrušit ze závažného důvodu. Pojištění storna se totiž vztahuje na takové události, jako jsou nemoc či dokonce úmrtí v rodině pojištěného, ztráta zaměstnání, živelná událost v místě bydliště a doporučení Ministerstva zahraničních věcí necestovat do dané země.

Pozor na výluky

Jako u každé pojistky, i zde se vyskytuje řada výluk, na které je třeba si dát pozor. Například nebudete-li moct odcestovat z důvodu nemoci, která existovala již v době sjednání pojistky, žádných peněz se nedočkáte. V případě teroristických útoků je posouzení velmi sporné. Co se týká úrazu, některá pojišťovna peníze proplatí bez problémů, další bude požadovat, abyste v době konání zájezdu byli upoutáni na lůžko nebo hospitalizovaní v nemocnici.

Cena pojištění storna

Cena za takové pojištění se většinou pohybuje v hodnotě 3 až 4 % z ceny zájezdu. Sjednává se zpravidla v rámci cestovního pojištění, produkt od produktu se ale může lišit poměrně výrazně v maximálním limitu pojistného plnění.