SMS půjčka – dostane ji opravdu každý?

SMS půjčky pomáhají lidem, kteří potřebují před výplatou několik tisíc korun na zaplacení neplánovaných výdajů. Tyto půjčky se naopak nehodí na úhradu jiných splátek, vánočních dárků a módních věcí. V minulosti nebyl trh s mikropůjčkami nijak regulovaný a dosáhl na ně prakticky každý. Jak je to v současnosti, kdy se nebankovní společnosti musejí řídit novým spotřebitelským zákonem?


Půjčky do pěti tisíc korun

Esemeskové půjčky jsou vyhledávaným úvěrovým produktem a možná s nimi máte zkušenosti jako desetitisíce dalších lidí. Tento druh půjček vyřídíte přes internet nebo mobilní telefon, což ocení všichni časově zaneprázdnění lidé, kteří nemají čas chodit na pobočky. V průměru si můžete zažádat o 5 tisíc korun a podle svých možností si vyberete dobu splatnosti 30 až 45 dní. V případě, že neseženete peníze na splátku, můžete si u většiny společností sjednat za poplatek prodloužení doby splatnosti.



Bonita klientů jako důležitý ukazatel

Tyto rychlé půjčky jsou primárně určeny zaměstnaným lidem, ale mohou je také získat osoby s nízkými příjmy a negativní úvěrovou historií. Poskytovatelé půjček se však musejí řídit spotřebitelským zákonem a u každého žadatele posuzují bonitu, tj. schopnost dostát svým závazkům. Společnostem stoupá záruka, že obdrží své peníze zpět a klienti zjistí, jaká je jejich úvěruschopnost. V případě, že společnosti jejich žádost zamítnou, chrání je před finančními problémy.

Jakým způsobem společnosti zkoumají bonitu?

Poskytovatelé mikropůjček posuzují bonitu klientů na základě informací v žádosti. Každý zájemce o půjčku musí vyplnit online žádost na stránkách společnosti a uvést pravdivé osobní informace, měsíční příjmy a pravidelné výdaje. Na základě poskytnutých informací společnosti vyhodnotí bonitu žadatele a rozhodnou o schválení či zamítnutí úvěru. Výsledek žádosti se klienti dozvědí elektronicky nebo telefonicky.

Nepravdivé informace = úvěrový podvod

Věděli jste, že uvedením nepravdivých údajů v žádosti se dopouštíte úvěrového podvodu? Nespoléhejte se na to, že společnosti na vaše poupravené informace nepřijdou a buďte v online formulářích upřímní. Podvodem sice můžete zvýšit své šance na schválení úvěru, ale vystavujete se trestnímu stíhání a trestu odnětí svobody. Při nesplácení úvěru se na nesrovnalosti v žádosti většinou přijde.

Společnosti přistupují k žádostem zodpovědně

Prozradíme vám další důvod, proč v žádosti nikdy nelhat: nadhodnocením svých příjmů riskujete, že přeceníte své schopnosti splácet a dostanete se do finančních problémů. V případě, že společnost vyhodnotí vaši bonitu jako nízkou a nepůjčí vám, není to z její strany žádná schválnost. Naopak vás chrání před neúměrným zadlužením a dává vám signál, že řešit své potíže půjčkou není dobrý nápad.